W kwietniu 2026 Litewska Organizacja Samochodu Roku (LMA) ogłosiła Mercedes-Benz CLA EV „Elektrycznym samochodem roku 2026 na Litwie". Kryteria oceny obejmowały: osiągi, technologię, design, stosunek jakość/cena, dostępność na rynku.
Ten artykuł to ocena WHEELSTREET: czy decyzja jest słuszna, jakie są realne alternatywy, co rzeczywiście wybierają nabywcy premium EV w 2026.
WHEELSTREET — startup AI i tech (założony w 2025), współzałożyciel Jonas (tech i marketing) i CEO Julius. Importujemy premium EV z Korei Południowej, Chin i ZEA — na konkurencyjnych warunkach. ~500 pojazdów rocznie.
Spis treści
- Mercedes CLA EV — kluczowe specyfikacje
- Ceny w Litwie
- Ocena WHEELSTREET (plusy / minusy)
- Konkurenci: BMW i4, Audi A6 e-tron, Tesla M3
- Porównanie TCO 5 lat
- FAQ
Mercedes CLA EV — kluczowe specyfikacje
CLA EV oparta jest na nowej platformie MMA (Mercedes Modular Architecture) — pierwsza architektura 800V w premium kompakcie Mercedesa.
CLA 250+ (RWD)
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napęd | 1× elektryczny, tylna oś |
| Moc | 200 kW (272 KM) |
| Bateria (użytkowa) | 85 kWh (NMC, 800V) |
| Zasięg WLTP | do 792 km |
| 0-100 km/h | 6,8 s |
| Prędkość maks. | 210 km/h |
| Ładowanie DC | 320 kW (CCS) |
| 10-80 % | ~22 min |
| Ładowanie AC | 11 kW standard, 22 kW opcja |
CLA 400 4MATIC
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Silniki | 2× elektryczne (przód + tył) |
| Moc | 260 kW (354 KM) |
| Zasięg WLTP | do 720 km |
| 0-100 km/h | 4,9 s |
| Prędkość maks. | 210 km/h |
| Reszta — jak 250+ |
Wnętrze i technologia
- MBUX Superscreen — 14-calowy ekran centralny + 14-calowy pasażera (opcja)
- Augmented Reality HUD — rzutowany ekran na szybie przedniej
- Generatywny asystent AI — konwersacja w języku naturalnym (integracja ChatGPT przez OTA)
- Level 2+ ADAS — automatyczna zmiana pasa w kolumnie, asystent parkowania
Ceny maj 2026
| Model | Cena bazowa | Pełne wyposażenie |
|---|---|---|
| CLA 250+ (RWD) | 49 900 EUR | 56 800 EUR |
| CLA 250+ AMG Line | 54 200 EUR | 61 500 EUR |
| CLA 400 4MATIC | 58 500 EUR | 66 200 EUR |
| CLA 400 4MATIC AMG Line | 62 900 EUR | 71 000 EUR |
Uwaga: Mercedes-Benz Vilnius (oficjalny dealer Silberauto) lista oczekujących maj 2026 — 7–10 mies. Import bezpośredni przez WHEELSTREET — 2–3 mies, oszczędność 10–15 % vs MSRP.
Import z ZEA / DE → · Kalkulator importu →
Ocena WHEELSTREET — plusy i minusy
Krótka analiza
CLA EV — najlepszy premium kompaktowy EV Mercedesa do tej pory. Ale czy faktycznie najlepszy EV za 50 tys. EUR na rynku?
Plusy
- WLTP 792 km — drugi najdłuższy zasięg na rynku (po Lucid Air i Mercedes EQS)
- Architektura 800V — ładowanie DC 320 kW, 10–80 % w 22 min
- Premium design — nowa „elektryczna estetyka" Mercedesa, wariant AMG Line
- MBUX Superscreen + asystent AI — najbardziej zaawansowane infotainment
- Gwarancja — 5 lat lub 200 tys. km Mercedes premium, 8 lat baterii
Minusy
- Cena — Tesla Model 3 LR z 629 km za 40 990 EUR (9 000 EUR taniej)
- Wnętrze — premium klasa kompaktowa, tylna kanapa ciaśniejsza niż BMW i4 lub Tesla M3
- Bagażnik — 470 L (Tesla M3 — 561 L)
- Pierwsze auto na platformie MMA — możliwe wczesne błędy oprogramowania, OTA przez pierwsze 12 mies.
- Serwis — oficjalny serwis Mercedesa drogi (~30–40 % więcej niż Tesla)
Konkurenci — pełna tabela porównawcza
| Parametr | Mercedes CLA 250+ | BMW i4 eDrive40 | Audi A6 e-tron | Tesla Model 3 LR |
|---|---|---|---|---|
| Cena bazowa | 49 900 EUR | 47 900 EUR | 56 200 EUR | 40 990 EUR |
| Zasięg WLTP | 792 km | 590 km | 720 km | 629 km |
| 0-100 km/h | 6,8 s | 5,7 s | 5,4 s | 4,4 s |
| Moc | 200 kW | 250 kW | 270 kW | 324 kW |
| Bateria | 85 kWh | 81,3 kWh | 95 kWh | 79 kWh |
| Architektura | 800V | 400V | 800V | 400V |
| Maks. DC | 320 kW | 200 kW | 270 kW | 250 kW |
| 10-80 % | 22 min | 31 min | 25 min | 27 min |
| Gwarancja | 5 l / 200k | 3 l / 100k | 4 l / 120k | 4 l / 80k |
| Bagażnik | 470 L | 470 L | 502 L | 561 L |
Krótki werdykt dla każdego
- Mercedes CLA 250+: najlepsza kombinacja designu + premium tech, 800V, najdłuższy zasięg
- BMW i4 eDrive40: najlepsza jazda (sportowość, DNA BMW), ale 400V i krótszy zasięg
- Audi A6 e-tron: najwięcej miejsca + 800V, ale najdroższy
- Tesla Model 3 LR: najlepszy TCO, najlepsza sieć Supercharger, najbardziej agresywne przyspieszenie, ale „tańsze" wnętrze
Porównanie TCO 5 lat
Porównanie kosztów własności w 5 latach (18 000 km/rok):
Interesuje Cię jeden z tych EV — importujemy
WHEELSTREET ma Tesla Model 3 i BYD Seal w stocku, może importować CLA, i4, A6 e-tron z ZEA/DE. Import 2-3 mies, oszczędność 10-15%.
| Pozycja | CLA 250+ | i4 eDrive40 | A6 e-tron | Tesla M3 LR |
|---|---|---|---|---|
| Cena zakupu | 49 900 | 47 900 | 56 200 | 40 990 |
| Utrata wartości 5 l (-52 %) | -25 950 | -24 900 | -29 200 | -19 700 |
| Wartość rezydualna | 23 950 | 23 000 | 27 000 | 21 290 |
| Prąd 5 l (~18 kWh/100) | 3 240 | 3 600 | 3 420 | 3 060 |
| AC 5 l | 8 500 | 8 000 | 9 800 | 6 500 |
| OC 5 l | 1 350 | 1 350 | 1 400 | 1 200 |
| Serwis 5 l | 1 200 | 1 350 | 1 400 | 600 |
| Opony 5 l | 1 800 | 1 800 | 1 950 | 1 700 |
| TCO 5 l razem | 41 140 EUR | 40 000 EUR | 47 170 EUR | 31 060 EUR |
Wniosek: Tesla Model 3 LR — najlepszy TCO 2026 (10 000 EUR taniej niż CLA). CLA — lider premium designu + tech, ale TCO kosztuje „Mercedes premium".
Import Tesla z ZEA → · Alternatywy BYD EV →
Warto czekać na CLA, gdy można kupić BYD/Tesla dzisiaj?
Decyzje klientów WHEELSTREET Q1 2026:
- 45 % wybrało Tesla Model 3/Y — najlepsze TCO, ugruntowana sieć Supercharger
- 22 % — BYD Seal U / Atto 3 — najlepsza wartość wśród chińskich konkurentów
- 15 % — Hyundai Ioniq 5 / Kia EV6 — architektura 800V, dobra równowaga
- 10 % — VW ID.4 / Audi Q4 e-tron — tradycyjny europejski wybór
- 8 % — premium (BMW iX, Mercedes EQS, Porsche Taycan)
CLA pasuje tym, dla których ważne: 1) marka Mercedes, 2) najdłuższy zasięg, 3) najnowsza technologia. Dla ceny i TCO — Tesla M3 lub BYD Seal U.
FAQ
porównanie 12 modeli — Tesla, Ioniq, BYD
ceny, bateria, dotacje
alternatywa dla Mercedes EV — lepsza wartość
premium EV z DE/UAE na konkurencyjnych warunkach
EV 50 tys. EUR — miesięczna rata
Mercedes 15–25 % taniej

