XPENG (chiński: 小鹏汽车 / Xiǎopéng Qìchē) — jeden z „wielkiej trójki" chińskich startupów EV (NIO, XPENG, Li Auto). Różnica od BYD: XPENG stawia na autonomiczną jazdę + AI (chińska Tesla), a BYD na pionową integrację (własne baterie, masowa produkcja).
XPENG otworzył sieć dealerów UE w kwietniu 2025 w Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Danii. WHEELSTREET importuje z tych dealerów lub bezpośrednio z fabryki w Guangzhou.
WHEELSTREET — startup AI i tech, założony w 2025, ~500 importowanych pojazdów rocznie, 20 000 organicznych odwiedzających miesięcznie. Premium EV z Chin/ZEA/UE na konkurencyjnych warunkach.
Spis treści
- XPENG firma (co to?)
- Modele 2026: P7+, G6, G9, P5
- Ceny po imporcie WHEELSTREET
- XNGP — stos autonomicznej jazdy
- Porównanie z BYD, Tesla, NIO
- Import, gwarancja, serwis
- FAQ
XPENG firma — co to?
- Założona: 2014, He Xiaopeng (były dyrektor Alibaba)
- Notowana: NYSE (XPEV), Hong Kong (9868)
- Sprzedaż 2024: ~190 000 pojazdów (vs BYD ~4,3 mln)
- Główne fabryki: Guangzhou, Zhaoqing (Chiny)
- Strategia: premium kompakty i klasa średnia + Level 2++ ADAS
- Akcjonariusze: Volkswagen (4,99 %, inwestycja 2023), Alibaba, He Xiaopeng (założyciel)
Ciekawe partnerstwo VW: XPENG i Volkswagen wspólnie tworzą dwa nowe EV dla rynku chińskiego (platforma CMP), a VW kupuje tech XPENG XNGP do integracji w modelach ID. Czyni to XPENG technologicznie atrakcyjniejszym niż większość innych chińskich producentów.
Modele 2026 — katalog XPENG
XPENG P7+ (sedan, premiera 2024)
| Parametr | P7+ Plus | P7+ Max |
|---|---|---|
| Bateria | 60,7 kWh | 76,3 kWh |
| Zasięg WLTP | 602 km | 702 km |
| Moc | 230 kW (314 KM) | 230 kW |
| 0-100 km/h | 6,3 s | 6,3 s |
| Ładowanie DC | 270 kW (800V) | 270 kW |
| 10-80 % | 20 min | 22 min |
| Cena (WHEELSTREET) | ~42 000 EUR | ~46 000 EUR |
P7+ — najnowszy bestseller XPENG (premiera 2024, 30 000 zamówień w 7 dni w Chinach). Konkurent Tesla Model 3.
XPENG G6 (średni SUV)
| Parametr | G6 Standard | G6 Long Range | G6 Performance |
|---|---|---|---|
| Bateria | 66 kWh LFP | 87,5 kWh NMC | 87,5 kWh NMC |
| Zasięg WLTP | 435 km | 570 km | 550 km |
| Moc | 218 kW | 218 kW | 350 kW |
| 0-100 km/h | 6,9 s | 6,9 s | 4,1 s |
| Ładowanie DC | 215 kW | 280 kW (800V) | 280 kW |
| Cena | ~33 000 EUR | ~36 000 EUR | ~41 000 EUR |
G6 — główny bestseller XPENG w UE (Norwegia 2025 — top 10 EV). Konkurent Tesla Model Y.
XPENG G9 (premium SUV, flagowiec)
| Parametr | G9 RWD | G9 AWD Performance |
|---|---|---|
| Bateria | 78 kWh | 98 kWh |
| Zasięg WLTP | 460 km | 570 km |
| Moc | 230 kW | 405 kW |
| 0-100 km/h | 6,4 s | 3,9 s |
| Ładowanie DC | 300 kW (800V) | 300 kW |
| Cena | ~52 000 EUR | ~62 000 EUR |
G9 — flagowy SUV XPENG z systemem audio 5D (Dynaudio 28 głośników), pełne Level 2++ ADAS. Konkurent BMW iX, Mercedes EQE SUV.
XPENG P5 (kompaktowy sedan, budżet)
| Parametr | P5 460E | P5 550E |
|---|---|---|
| Bateria | 55,9 kWh LFP | 66,2 kWh LFP |
| Zasięg WLTP | 460 km | 550 km |
| Moc | 155 kW | 155 kW |
| Ładowanie DC | 80 kW | 80 kW |
| Cena | ~28 000 EUR | ~32 000 EUR |
P5 — budżetowy XPENG, konkurent BYD Atto 3. Dobry balans prestiż/cena.
XNGP — stos autonomicznej jazdy
XPENG XNGP (XPENG Navigation Guided Pilot) — wiodący Level 2++ ADAS w Chinach, porównywalny z:
- Tesla FSD (wersja US)
- Huawei ADS 3.0
- NIO NAD
Funkcje XNGP (stan 2026):
- Automatyczna jazda autostradowa (LCC + ALC)
- Miejski NGP (w pełni działa w Chinach, UE — w przygotowaniu)
- Automatyczne parkowanie (200+ scenariuszy)
- AEB (awaryjne hamowanie)
- Lane keep, adaptive cruise
W UE (NL/DE) miejski XNGP jeszcze ograniczony — aktualizacja OTA Q2 2026 oczekiwana.
Porównanie — XPENG vs BYD vs Tesla vs NIO
Interesuje Cię XPENG lub inny chiński EV?
WHEELSTREET importuje XPENG, BYD, NIO, MG, Geely bezpośrednio z Chin lub dealerów UE. Dostawa 2-3 mies, homologacja UE, gwarancja MANGO 24 mies.
| Parametr | XPENG G6 LR | BYD Seal U Comfort | Tesla Model Y RWD | NIO ET5 |
|---|---|---|---|---|
| Typ | SUV | SUV | SUV | Sedan |
| Cena bazowa | ~36 000 EUR | ~39 900 EUR | ~46 990 EUR | ~46 000 EUR |
| Zasięg WLTP | 570 km | 500 km | 455 km | 560 km |
| Moc | 218 kW | 160 kW | 220 kW | 360 kW |
| 0-100 km/h | 6,9 s | 9,6 s | 5,9 s | 4,3 s |
| Ładowanie DC | 280 kW (800V) | 115 kW (400V) | 250 kW (400V) | 130 kW |
| Gwarancja pojazdu | 4 l / 120k | 6 l / 150k | 4 l / 80k | 5 l / 100k |
| Gwarancja baterii | 8 l / 160k | 8 l / 200k | 8 l / 192k | 8 l / 150k |
| Wymiana baterii | Nie | Nie | Nie | Tak (NIO unikalne) |
| Poziom ADAS | Lvl 2++ XNGP | Lvl 2+ DiPilot | Lvl 2 Autopilot | Lvl 2++ NAD |
Krótki werdykt
- XPENG G6 LR: najlepsze ADAS (XNGP), 800V, najdłuższy zasięg — premium wybór tech
- BYD Seal U: najbardziej niezawodna bateria LFP, najlepsza gwarancja, szeroko dostępny
- Tesla Model Y: sieć Supercharger, ekosystem OTA, agresywne przyspieszenie
- NIO ET5: unikalna wymiana baterii, premium wnętrze — premium sedan alternatywa
Import, gwarancja, serwis
Import XPENG WHEELSTREET:
- Zamówienie + 25 % zaliczki (tydzień 1)
- Limit dealera UE (NL Amsterdam, DE Monachium) (tygodnie 2–4) LUB bezpośrednio z Guangzhou (tygodnie 2–10)
- Dostawa — kontener lub droga z UE (tygodnie 5–10)
- Cło + rejestracja (tydzień 11)
- Klient odbiera (tydzień 12)
Gwarancje:
- Gwarancja fabryczna XPENG: 4 lata / 120 tys. km pojazdu, 8 lat / 160 tys. km baterii. Ważna przez sieć dealerów UE (NL/DE/NO/SE/DK).
- Dodatkowa gwarancja WHEELSTREET MANGO: 24 miesiące, obejmuje dodatkowe komponenty elektroniczne.
Serwis: XPENG ma ograniczone serwisy w Europie Środkowej/Wschodniej. WHEELSTREET współpracuje z:
- Centrami serwisowymi EV w DE/NL
- Siecią Eleport
- Rutynowy serwis kierowany przez dealera UE (Amsterdam, Berlin)

